IP

H.265

H.265 olarak da bilinen yüksek verimli video kodlama (HEVC), yaygın olarak kullanılan H.264 veya MPEG-4’ün birkaç potansiyel ardılından biri olan bir video sıkıştırma standardıdır.

AVC’ye kıyasla HEVC, aynı video kalitesinde yaklaşık iki kat veri sıkıştırma oranı veya aynı bit hızında önemli ölçüde geliştirilmiş video kalitesi sunar.

Çoğu yeni GRUNDIG kamera ve tüm gömülü kayıt cihazları, H.265 yüksek verimli video kodlamasını kullanır.

H.265pro+

Ultra HD güvenlik kameraları bir süredir üretiliyor ancak aşırı iletim bant genişliği ve muazzam depolama kapasitesi gerektirdiklerinden hemen benimsenip yaygınlaşmadı. H.264’ün bit hızının ortalama %87,5’ini kullanan H.265pro+ kodlama teknolojisi kullanılarak sorun çözülebilir. Kaydedilen video malzemesinin bit hızı büyük ölçüde düşürüldüğünden, bant genişliği ve depolama maliyetleri de azalır. H.265pro+, standart H.265/Yüksek Verimli Video Kodlama (HEVC) biçimini temel alır. H.265pro+ ile video kalitesi H.265/HEVC’ye yakındır ancak üç temel teknoloji sayesinde gerekli iletim bant genişliğini ve depolama kapasitesini azaltır: tahmine dayalı kodlama, gürültü azaltma ve esnek bit hızı kontrolü. Bant genişliği azaltma, veri depolama verimliliği ve video içeriğinin analizinde önemli gelişmeler gösterir.